Seat – lite lagom, mitt i enkäten
SEAT
Per Brinkenberg, märkeschef

Vad är du mest nöjd med i årets enkät?
– Återförsäljarna har satt ett rättvisande betyg på Seat i årets enkät. Men jag tror det kommer att bli bättre i år.

Vad är du mest missnöjd med?
– Egentligen ingenting alls. Det var en planerad neddragning och omprioritering vi gjorde på Seat till följd av komponentbristen.

Vad tänker du vässa till nästa år?
– Nu ser vi att produktionen, biltillgången och försäljningen ökar. Vi kommer att öka kommunikationen och marknadsföringen av Seat.
Seat uppvisar inga extrema toppar, men heller inga djupa dalar. Faktiskt så klättrar märket några steg uppåt jämfört med förra årets enkät. Men det är lite lagom-känsla man får, ”middle of the road”. Det är heller inte så konstigt. I och med lanseringen av syskonmärket Cupra, som fått betydligt mer fokus, har Seat kommit att spela andra fiol. Det är heller inget som märkeschefen för Seat, Per Brinkenberg, försöker dölja.
– Det var en medveten och planerad neddragning vi gjorde på Seat, både i fabriken och här i Sverige. Halvledarkrisen och komponentbristen gjorde att vi prioriterade Cupra före Seat. Nu börjar volymerna gå upp igen i takt med att halvledarbristen börjar avta.
Strategin framåt är tydlig. Cupra går mot 100 procent elbilar och kommer att finnas i ett högre prissegment för köpstarka kunder som vill ha en bil som sticker ut. Seat kommer att finnas kvar som bensin-/dieselbil och ett något billigare alternativ för dem som i första hand tänker ”transportlösning”. Märket kommer kanske att få en ny roll så småningom, som ett micro-mobilitymärke, säger Brinkenberg.
– Det är jättebra att vi har två tydliga och bra varumärken. Cupra har funnit en helt ny kundgrupp som inte tar av de andra märkena i huset. Sedan har vi Seat som lever vidare för dem som vill ha en billigare bensin-/dieselbil. Det kommer att bli ett bra komplement i gruppen och vi kommer att fokusera på de mindre modellerna; Ibiza, Arona och Leon.
– Nu när EU även skjutit på beslutet om Euro 7, finns möjlighet att sälja bensin- och dieselbilar betydligt längre.
För enkäten så blev förra året ett mellanår. Har man inga bilar så finns det heller ingen anledning att bedriva marknadsföring och kampanjer. Fokus låg på Cupra och inga satsningar i marknaden gjordes på Seat.
Det slår även igenom i enkäten och betygen för varumärket och bilpriser och kampanjer dyker.
– Det var helt planerat, säger Brinkenberg. Men nu kommer produktionen i gång och vi tar lite omtag och kommer att börja marknadsföra Seat igen. 2023 tror vi försäljningen kommer att öka, det ser vi redan.
I övrigt följer Seat i stort utvecklingen för gruppens övriga märken. Förtroendet för ledningen och för organisationen inom bland annat försäljning och marknadsföring ligger kvar på en hög nivå liksom även samarbetet med märkesföreningen.
Grundförutsättningarna till ökad framgång för Seat finns kvar.
Text och foto Tomas Ulander
ÅTERFÖRSÄLJARFÖRENINGEN

Bra utgångspunkt, men det behövs mer fokus
Seat är ett märke inom VGS-gruppen, som hamnat lite i skymundan under det senaste året. Det spanska syskonet, Cupra, har ”stulit showen” och tagit betydligt mer plats. Men Seat har en viktig roll att fylla bland koncernens märkesmix.
– Seat är ett viktigt märke för oss, det är vårt inroparmärke och vårt erövringsmärke. Det är även där vi har de flesta unga kunderna. Men Seat har inte fått speciellt mycket uppmärksamhet under 2022, säger Therese Granath, vd på SVÅ.
Trots det så placerar sig Seat ändå i mitten på enkäten, men gör i övrigt inte så mycket väsen av sig. Det har egentligen inte hänt så mycket kring Seat, varken positivt eller negativt. Seat har de koncerngemensamma problemen som till exempel inom biltillgång, men får även de positiva omdömena för ledning och organisation.
– Seat har jättefina modeller och är ett bra märke på alla sätt och Seataffären rullar på. Men det har ju inte varit någon fokus alls på Seat under året. Seat får heller inga elbilsmodeller, utan dessa kommer enbart på Cupra. Allt ljus har legat på Cupra, säger Granath.
Det avspeglar sig också i enkäten, där betygen för varumärket, marknadsföring, bilpriser och kampanjer får bland de lägsta betygen inom gruppen.
Under 2021 togs ett strategiskt beslut att separera varumärkena och marknadsföra Seat och Cupra var för sig. Men återförsäljarna visar enligt enkäten en osäkerhet kring framtiden för märket och vad som ska hända med Seat.
På frågan om just långsiktig strategi för återförsäljarna tar Seat också jumboplatsen bland gruppens märken.
– Det är en rättvisande bild och jag förstår återförsäljarna. Seat finns där, men man gör inga större saker med märket. Får vi inga elbilsmodeller på Seat förstår jag att återförsäljarna undrar över märkets överlevnad på sikt, säger Granath.
Men kanske har framtiden för Seat blivit lite ljusare. Efter att klimatbonusen togs bort den 8 november förra året har Seat fått ett uppsving igen.
I grunden finns en bra utgångspunkt i form av ett fortsatt starkt förtroende för ledningen och för organisationen inom försäljning och marknadsföring, om än något lägre än för gruppens övriga märken.
– Vi arbetar vidare med märket, det görs kampanjer och det finns en inriktning att det ska vara lätt att jobba med Seat. Vi har goda förutsättningar, men det behövs lite mer fokus från generalagenten, säger Therese Granath.
Text & foto Tomas Ulander